آموزشی

رنگ شناسی

کاغذ هایی رنگی برای رنگ شناسی

رنگ شناسی چیست و چه تاثیری بر انتخاب زیورآلات دارد؟ سوالی که قصد داریم در این مطلب پاسخ دهیم. چندین فرهنگ باستانی، از جمله مصری‌ها و چینی‌ها از 2000 سال پیش از رنگ برای اهداف درمانی استفاده می‌کردند. این نوع درمان، کروموتراپی، نور درمانی یا رنگ شناسی نامیده می‌شود و امروزه نیز به عنوان یک درمان جامع یا جایگزین استفاده می‌شود. در کتاب رنگ شناسی اعتقاد بر این است که رنگ درمانی از طیف مرئی نور و رنگ برای تغییر خلق و خو و سلامت جسمی و روانی افراد استفاده می‌کند. هر رنگ بخشی از فرکانس و ارتعاش خاصی است که می‌تواند بر انرژی یا چاکراهای خاصی در بدن ما تأثیر بگذارد.

پزشکان همچنین معتقدند که رنگ‌ لباس می‌تواند هورمون‌هایی را فعال کند که باعث واکنش‌های شیمیایی می‌شود که در نهایت بر احساسات تاثیر می‌گذارد و به بهبودی بدن کمک می‌کند. به عنوان مثال، رنگ قرمز برای تحریک بدن و ذهن و افزایش گردش خون استفاده می‌شود. پرتقال ریه‌ها را بهبود می‌بخشد و سطح انرژی را افزایش می‌دهد. آبی درد را درمان می‌کند، در حالی که نیلی مشکلات پوستی را درمان می‌کند. در نهایت، رنگ سبز به بیمارانی که از نظر عاطفی نامتعادل هستند آرامش می‌بخشد و رنگ زرد به افرادی که از افسردگی رنج می‌برند، نیرو می‌بخشد. پس رنگ شناسی تخصصی لباس تاثیر زیادی در روحیات فرد دارد.

چگونه رنگ بر خلق و خوی انسان تاثیر می‌گذارد؟

روانشناسان دریافته اند که رنگ می‌تواند بر احساس ما تأثیر بگذارد و حتی می‌تواند باعث تغییرات فیزیولوژیکی در بدن ما شود. با این حال، به خاطر داشته باشید که بسته به فرهنگ و شرایط، تفاسیر مختلفی از رنگ شناسی در طراحی لباس و تاثیر رنگ بر احساسات وجود دارد. تحقیقات رنگ شناسی نشان می‌دهد که رنگ‌های خاص می‌توانند فشار خون، متابولیسم و آدرنالین را افزایش دهند. مطالعات دیگر نشان داده اند که رنگ‌های خاص می‌توانند عادات خواب را بهبود بخشند، حافظه را تقویت کنند و عملکرد تحصیلی را افزایش دهند. یک مطالعه نشان داد که دیدن رنگ قرمز قبل از انجام آزمایش می‌تواند به عملکرد آسیب برساند. به دانش آموزانی که قبل از شرکت در آزمون به آنها یک عدد قرمز نشان داده بودند، بیش از 20 درصد نمره کمتری از دانش آموزانی که اعداد سبز یا سیاه را به آنان نشان داده بودند، کسب کردند.

رنگ های مختلف روی مغز انسان

همانطور که رنگ بر خلق و خوی ما تاثیر می‌گذارد، می‌تواند برای توصیف احساس ما نیز استفاده شود. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که افراد مبتلا به افسردگی یا اضطراب بیشتر به رنگ خاکستری اشتیاق نشان می‌دهند، در حالی که افراد شادتر رنگ زرد را ترجیح می‌دهند. همچنین محققان در رنگ شناسی لباس کودک به این نتیجه رسیدند که کودکان خردسال رنگ‌های روشن را برای نشان دادن احساسات مثبت و رنگ‌های تیره را برای احساسات منفی انتخاب می‌کنند. آنها حتی توانستند تشخیص دهند که رنگ‌های خاص چه احساسی در کودکان ایجاد می‌کند: قرمز برای دیوانگی، آبی برای غم، زرد و سبز نیز برای شادی است. بنابراین رنگ شناسی لباس‌ ها می‌تواند ابزار بسیار مفیدی برای دستیابی به احساسات کودکان به جای تکیه بر آنها برای بیان احساسات آنها باشد. به همین دلیل هنگام خرید زیورآلات زنانه حتما به رنگ سنگ‌های خریداری شده دقت کنید.

پیشنهاد ما به شما  ایده کادو تولد مردانه

معنی هر رنگ در آموزش رنگ شناسی لباس

با گذشت زمان، مطالعات رنگ شناسی لباس زنانه و رنگ شناسی لباس مردانه نشان داده اند که چگونه رنگ‌های مختلف به روش‌های منحصر به فردی بر ما تأثیر می‌گذارند. رنگ‌های گرم، مانند قرمز، زرد و نارنجی، احساساتی از راحتی و گرما گرفته تا خصومت و خشم را تحریک می‌کنند. به طور معمول، رنگ‌های گرم به ما احساس شادی و آرامش می‌دهند و سایه‌های تند رنگ‌های گرم نیز به تحریک ذهن ما و انرژی بخشیدن به بدن ما کمک می‌کند. آموزش رنگ شناسی لباس کمک می‌کند این مفاهیم را بیاموزید.

از سوی دیگر، رنگ‌های سرد مانند آبی، سبز و بنفش به ما آرامش می‌دهند، اما می‌توانند باعث ناراحتی ما شوند، به خصوص اگر خیلی تیره باشند. رنگ‌های سرد با وجود آرامش‌بخش بودن، همیشه خوشایند نیستند و می‌توانند احساس دوری را در افراد ایجاد کنند. از نظر روحی، رنگ لباس می‌تواند هم اطلاعات شخصیتی و هم انرژی درمانی را به دیگران منتقل کند. در اینجا کمی بیشتر در مورد تاثیر و نماد رنگ‌ها توضیح داده شده است:

قرمز

قرمز در رنگ شناسی نماد انرژی، اشتیاق، قدرت، شجاعت، فعالیت بدنی، خلاقیت، گرما و امنیت است و با پرخاشگری همراه است. در درمان، می‌توانید از رنگ قرمز برای گرما و سوزاندن بیماری استفاده می‌شود. قرمز رنگ قدرتمندی است و باید در حد اعتدال از آن استفاده کرد. رنگ قرمز در شخصیت شناسی از روی رنگ نشان دهنده مادی گرایی، جاه طلبی مادی، تمرکز بر لذت‌های نفسانی و خلق و خوی سریع است.

نارنجی

نارنجی در رنگ شناسی نماد رابطه فرد با دنیای بیرونی، نیازها و خواسته‌های فیزیکی بدن و راه‌هایی است که از طریق آن‌ها ارضا می‌شود. در درمان، رنگ نارنجی ممکن است ایمنی و انرژی جنسی را افزایش دهد. در شخصیت شناسی رنگ نارنجی به معنای تفکر و خلاقیت است. بنابراین رنگ نارنجی بر اساس رنگ شناسی در لباس گزینه خوبی برای افزایش انرژی جنسی فرد محسوب می‌شود.

زرد

زرد در رنگ شناسی نماد عقل، خلاقیت، شادی و قدرت متقاعدسازی است و همچنین با بزدلی همراه است. در درمان، از رنگ زرد برای ارتقای وضوح فکر استفاده می‌شود. در شخصیت شناسی نیز رنگ زرد نشان دهنده رشد فکری است، چه برای اهداف مادی یا معنوی باشد.

سبز

سبز در رنگ شناسی نماد پول، شانس، رفاه، سرزندگی و باروری است و همچنین با حسادت همراه است. سبز رنگ شفا است و در تمام شرایط شفابخش مفید است. در شخصیت شناسی رنگ سبز به معنای تعادل، صلح و اغلب نشان دهنده توانایی به عنوان یک درمانگر است.

آبی

آبی در رنگ شناسی رنگ معنویت، شهود، الهام و آرامش درونی است و همچنین با غم و اندوه و افسردگی همراه است. در درمان، از رنگ آبی برای خنک کردن و آرامش جسمی و روحی استفاده می‌شود. رنگ آبی در شخصیت شناسی نشان دهنده آرامش، رضایت و رشد معنوی است.

نیلی

رنگ نیلی در رنگ شناسی با توانایی روانی مرتبط است و در درمان، از رنگ نیلی برای آرامش، اطمینان و تقویت روان‌شناسی استفاده می‌شود. در شخصیت شناسی نیز رنگ نیلی به معنای جستجوگر و اغلب حقیقت معنوی است.

بنفش

بنفش در رنگ شناسی با قدرت زمینی و معنوی مرتبط است و در درمان از رنگ بنفش برای اختلالات روانی و همچنین برای یکی شدن با روح استفاده می‌شود. در شخصیت شناسی نیز رنگ بنفش نشان دهنده رشد معنوی بالاتر است.

سفید

رنگ سفید در رنگ شناسی با حقیقت، خلوص، پاکسازی، شفا و محافظت همراه است و یک رنگ درمانی عمومی ‌خوب برای از بین بردن درد و رنج است. در شخصیت شناسی رنگ سفید نشان دهنده دستیابی روح به سطح بالایی برای کمک به دیگران است.

پیشنهاد ما به شما  عیار نقره 925 چیست؟

طلایی

رنگ طلایی در رنگ شناسی نشان دهنده درک و شانس است و قوی ترین رنگ برای شفابخشی است، اما آنقدر قدرتمند است که بسیاری در ابتدا قادر به تحمل آن نیستند و باید از طریق ست کردن لباس با رنگ‌های دیگر بر آن غلبه کنند. در شخصیت شناسی رنگ طلایی نشان دهنده خدمت به دیگران است.

صورتی

رنگ صورتی در رنگ شناسی نشان دهنده عشق بی قید و شرط است، عشقی که در ازای آن چیزی نیاز ندارد و همچنین رنگ دوستی و خوشرویی است. در شخصیت شناسی نیز به معنای تعادل بین معنوی و مادی است.

قهوه ای

قهوه ای رنگ زمین است و در رنگ شناسی نشان دهنده عملی بودن، موفقیت مادی، تمرکز و مطالعه است. در شخصیت شناسی نشان دهنده خاکی بودن و عقل سلیم است.

مشکی

مشکی در رنگ شناسی نشان دهنده ناخودآگاه و راز است و تجسم آن می‌تواند به ترویج مراقبه عمیق کمک کند. در شخصیت شناسی رنگ سیاه به معنای نوعی انسداد یا چیزی پنهان است.

اصول رنگ شناسی لباس کودکان

اکنون که می‌دانیم رنگ‌های خاص چقدر بر خلق و خوی ما تاثیر می‌گذارند، چه اقداماتی می‌توانیم برای استفاده از رنگ برای کمک به فرزندانمان انجام دهیم؟ از رنگ‌های آرام‌بخش مانند آبی و سبز در مکان‌های آرام برای آرامش کودکان استفاده کنید. در روزهای گرم لباس آبی بر تنشان بپوشانید تا دمای بدن و خلق و خوی آنها خنک شود. همچنین به فرزندان خود اجازه دهید لباس‌هایی با رنگ‌هایی انتخاب کنند که برایشان جذاب باشد. با توجه به اصول رنگ شناسی لباس می‌توانید بهتر انتخاب کنید.

تعدادی قلمو با رنگ های مختلف

شخصیت شناسی از روی رنگ پوست

هر فردی منحصر به فرد است و برخی قد بلند، برخی کوتاه، برخی لاغر، برخی تپل و برخی چشمان آبی و برخی مشکی دارند. با این حال، آیا می‌دانید که رنگ پوست شما نیز شخصیت شما را تعیین می‌کند؟ در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد شخصیت شناسی از روی رنگ پوست بیشتر بیاموزید. همچنین برای خرید زیورآلات از فروشگاه اکسسوری نوا استایل پیشنهاد می‌کنیم به رنگ پوست خود دقت کنید.

رنگ پوست گندمی

به گفته سامودرا شاسترا، افرادی که رنگ پوست گندمی دارند سالم، سخت کوش و حرفه ای هستند، آنها شغل خود را بسیار جدی می گیرند و در همه زمینه‌های زندگی به خوبی عمل می کنند.

رنگ پوست تیره

افرادی که پوست تیره دارند شجاع و باهوش هستند، با مشکلات روبرو می شوند و از ریسک کردن نمی‌ترسند و در همه زمینه‌های زندگی خوب عمل می کنند.

رنگ پوست روشن

افرادی که پوست روشنی دارند و رنگ صورتی روی پوستشان وجود دارد، باهوش، آرام و فوق العاده رمانتیک هستند. همچنین بسیار زیبا هستند و توجهات زیادی را به خود جلب می کنند.

رنگ پوست مایل به زرد

کسانی که رنگ پوست مایل به زرد دارند صبور، هوشیار، جدی و شاد هستند. با این حال، آنها اغلب بیمار می شوند و گاهی اوقات بیماری‌های مزمن دارند.

رنگ پوست قرمز

کسانی که پوست مایل به قرمز دارند صبور و باهوش هستند و خوب کار می کنند، آنها مهارت این را دارند که همه چیز را در یک مکان، هم در دفتر و هم در خانه کنار هم نگه دارند.

رنگ پوست مختلط

افرادی که دارای رنگ پوست مختلط مانند روشن در برخی مناطق و گندمی در برخی دیگر هستند، افرادی ثابت، سخت کوش و اهل مطالعه هستند و گاهی اوقات می توانند تنبل نیز باشند.

شخصیت شناسی از روی چشم

در اینجا ما یک آموزش شخصیت شناسی از روی چشم که در آن ویژگی‌های شخصیتی، سطح هوش (IQ) و هوش هیجانی شما را بر اساس رنگ چشم شما آشکار می کند را برای شما جمع آوری کرده‌ایم:

پیشنهاد ما به شما  راز خوشتیپی با اکسسوری استیل

چشم رنگی

شخصیت رنگ چشم قهوه ای

اگر رنگ چشم شما قهوه ای است، نشان می دهد که شما فردی خودکفا، عملی، جدی، ثابت قدم، برون گرا، خوش اخلاق و فردی شاداب هستید و به راحتی صحبت می کنید. شما همچنین از نظر ظاهر یا نحوه صحبت کردن کاملاً جذاب هستید. همچنین در مهارت‌های ارتباطی خود مطمئن و قاطع هستید. شما قدرت ذهنی فوق العاده ای دارید و بسیار مهربان و وفادار هستید. به علاوه می توانید از همراهی و تنهایی خود نیز لذت ببرید. شما به روابط یا کار خود بسیار علاقه مندید و در کنترل درگیری‌ها خوب هستید. همچنین ترجیح می دهید به طرف مقابل اجازه دهید نظر و افکار خود را بیان کند و در میان گروه دوستان خود کاملاً مورد تحسین و احترام هستید. مردم از همراهی شما لذت می برند و عاشق به اشتراک گذاشتن عمیق ترین رازها و خواسته‌های خود با شما هستند.

شخصیت رنگ چشم سبز

اگر رنگ چشمان شما سبز است، نشان می دهد که شما فردی خلاق، خودکفا، آرام، جمع و جور و پرشور هستید. شما حتی در مواقع بحرانی یا موقعیت‌های استرس زا رفتاری خوشایند دارید و تمایل دارید که یک راز را در اطراف خود افشا کنید. در بیرون، شما در مورد عقاید یا افکار خود چندان صریح نیستید و کاملا غیر قابل پیش بینی هستید. در درون، برای روابط خود ارزش قائل هستید و تعهدات خود را بسیار جدی می گیرید و پرشور و متعهد به روابط خود هستید. مطالعات نشان داده است که افرادی که چشمان سبز دارند بسیار جذاب هستند. سطح IQ شما نیز بسیار بالاست و خلاق، اصیل و روشنفکر هستید. همچنین قدرت تمرکز شما ستودنی است و ذهنی تیزبین و سطح بالایی از اشتیاق دارید.

شخصیت رنگ چشم آبی

اگر رنگ چشم شما آبی است، نشان می‌دهد که از هوش بالا، تعهد به مسائل اجتماعی و تحمل درد بالایی برخوردار هستید و مطالعات نشان داده است که افراد با چشمان آبی شخصیت قوی دارند. درگیری‌های عاطفی را با کمترین آسیب هدایت می کنید و فردی محتاط هستید که به راحتی وا نمی‌دهید. قبل از اینکه وارد هر رابطه یا موضوع کاری شوید، مدتی موقعیت و افراد را ارزیابی خواهید کرد. شما در بیشتر روزها تقریبا شاد و سرحال هستید، با این حال ممکن است با کارهای روزمره بدخلق یا عصبانی شوید.

سخن پایانی

این مقاله کوتاه معانی را به طور کلی با رایج ترین رنگ‌ها نشان می دهد. از این معانی به عنوان نقطه شروع در کاوش‌های خود استفاده کنید. هر یک از ما افراد منحصر به فردی هستیم و رنگ‌ها ممکن است برای ما معانی متفاوتی نسبت به دیگران داشته باشند، همانطور که یک قطعه موسیقی احساسات متفاوتی را در افراد مختلف القا می کند.
همچنین از اصول رنگ‌ شناسی لباس برای ارتقاء آن ویژگی‌هایی که می‌خواهید بر آنها تأکید کنید استفاده کنید. می توانید زیورآلات زنانه، زیورآلات مردانه یا لباس‌هایی با رنگ‌های مناسب انتخاب کنید تا آن ویژگی‌ها را در یک موقعیت خاص ارتقا دهید. همچنین می‌توانید از رنگ‌ها به سادگی با تجسم آنها چه برای ارتقای کیفیت آن‌ها و چه برای استفاده از انرژی شفابخش آن‌ها برای خود یا دیگران استفاده کنید.

منبع

engineersgarage.com

سوالات متداول

تونالیته رنگ به چه معنیست؟

به درجات مختلف تاریکی و روشنی یک رنگ (تونالیته) می گویند.

رنگ‌های چرک را چطور می‌توان ایجاد کرد؟

رنگ های چرک از ترکیب هر رنگ با خاکستری به وجود می آیند و همگی سرد هستند.

کنتراست رنگ‌ها به چه معنیست؟

به اختلاف بین ماهیت و حالت‌های مختلف رنگ گفته می‌شود.

امتیاز شما به این مقاله
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *