آموزشی

مروارید

مروارید در صدف

سوالی که بسیاری از افراد فعال در زمینه زیورآلات زنانه و مردانه اغلب می‌شنوند آن است که مروارید چیست؟ چگونه مروارید اصل را تشخیص دهیم؟ کاربردهای مروارید چیست؟ تفاوت مرواریدهای آب شیرین و آب شور در چیست؟ خواص درمانی مروارید چگونه است؟قیمت مروارید و انواع مروارید چگونه تعیین می‌گردد؟ و سوالاتی نظیر این را در ادامه مقاله به شما پاسخ خواهیم داد. تا انتهای مقاله فروشگاه اکسسوری نوا استایل همراه ما باشید.

مروارید چیست؟

مروارید دریایی‌ در واقع یک جسم سختی است که در داخل بافت نرم صدف زنده تولید می‌شود. این سنگ تشکیل شده از کربنات کلسیم به صورت کریستالی می‌باشد که در لایه‌هایی متحدالمرکز روی هم انباشته شده؛ درست مانند پوسته صدف. ایده‌آل ترین شکل این سنگ گرد و صاف می‌باشد، اما دیگر اشکالی هم از این سنگ در طبیعت تولید می‌گردد که به آن‌ها باروک می‌گویند. بهترین نوع این سنگ به صورت خود به خود در طبیعت تولید می‌شود و بسیار کمیاب است.

تاریخچه کشف مروارید

قدیمی‌ترین مرجعی که از کشف این سنگ ثبت شده برمی‌گردد به تاریخ “مروارید ام القوین” که قدمت ۷۵۰۰ ساله دارد. این سنگ اولین‌بار در کشوری که اکنون به امارات معروف است پیدا شد. این سنگ‌ها قبل از آن که توسط انسان کشت شوند، از آب‌های سریلانکا، منابع آب شیرین در چین، خلیج همیشه فارس، و رودخانه‌های اروپا پیدا می‌شدند. سالیان بعد، کریستوفر کلمبوس این سنگ‌ها را در آمریکای جنوبی پیدا کرد. زمانیکه این سنگ‌های طبیعی حدودا در اوایل قرن بیستم تخلیه شدند ، در چین و ژاپن مرواریدسازی در ابعاد صنعتی شروع شد. اکنون این نوع سنگ در دسته جواهرات ارزشمند قرار می‌گیرد که در سراسر جهان کشت می‌شوند.

دستبند مروارید

کاربرد مروارید

نوع طبیعی که به مرواریدهای وحشی نیز معروف است در درجه اول در جواهرات بکار برده می‌شد. در گذشته از این سنگ‌های ارزشمند برای تزئین لباس نیز استفاده شده است. با این حال امروزه محبوبیت این سنگ‌ها آنچنان زیاد شده که این دسته از سنگ‌های ارزشمند و زیبا نقشی فراتر از دنیای زیورآلات، پیدا کرده‌اند. امروزه در جهان مد و فشن هم انواع اکسسوری‌ها مانند کمربندهای مرواریدی، کیف‌های تزئین شده با این سنگ، گیره‌‌های مرواریدی و غیره از جمله مثال‌هایی از نقش این سنگ در صنعت مد هستند. همینطور این سنگ‌ها به شکل خرد شده در محصولات آرایشی، دارویی و فرمولاسیون رنگ بکار برده می‌شود.

انواع سنگ مروارید

به‌طورکلیسنگ مروارید گران قیمت شامل دو نوع طبیعی و پرورشی است. نوع طبیعی، سنگی است که در دامان طبیعت و بخاطر ورود عوامل محرک بطور تصادفی ‌درون بدن صدف تشکیل می‌شود. هنگامیکه محرکی وارد بدن نرم‌تنان مرواریدساز می‌گردد، موجود میزبان برای مقابله، از خود ماده‌ای ترشح می‌کند که لایه‌لایه رسوب می‌کند و درنتیجه این سنگ گرانبها تشکیل می‌شود. اما در نوع پرورشی به‌صورت کشت‌شده در مزارع، عامل محرک بوجود آورنده این سنگ به‌صورت دستی وارد صدف می‌شود واین تولد دیگر اتفاقی و تصادفی نیست.

پیشنهاد ما به شما  طراحی مد چیست؟

تفاوت مرواریدهای آب شیرین و آب شور

نوع طبیعی و پرورشی را افراد به دو گروه آب شور و آب شیرین گروه بندی می‌کنند. اما تفاوت مرواریدهای آب شیرین و آب شور چیست؟ سنگ‌های آب شور طی مدت‌زمان بیشتری تشکیل می‌شوند. سنگ‌های آب شور دارای درخشش بهتر و کیفیت بالاتری هستند، اما دوام کمتری دارند و از لحاظ قیمت گران‌تر هستند. نوع آب شیرین در طی مدت‌زمان اندکی شکل می‌گیرند و فراوانی بیشتری دارند در عین حال خوش‌قیمت‌تر هم هستند. این سنگ‌ها به درخشندگی سنگ‌های آب شور نمی‌باشند و معمولا هم ریزترند. تقریبا اکثر انواع این سنگ‌ها، هم نوع آب شور و هم آب شیرین که در بازار به فروش می‌رسند از نوع پرورشی هستند.

مروارید آب شیرین

مرواریدهای آب شیرین از نظر شکل، اندازه و رنگ دارای تنوع بیشتری هستند. اکثرشان دارای شکل‌های نامنظمی بوده و کروی‌شکل نیستند؛ این نوع در مقایسه با نوع آب شور مقاورم بوده و دیرتر پوسته‌پوسته‌ می‌شوند. ازجمله اشکال رایجی که سنگ‌های آب شیرین دارند می‌توان به بیضی، باروک (اشکال نامنظم) و نیمه‌باروک اشاره کرد. این نوع سنگ‌ها بخاطر برداشت زود عموما ریزاندام‌ترند. هرچند، مدت زمان رشد در هر محیط کشتی امکان دارد متفاوت باشد و به همین خاطر، از لحاظ سایز تنوع گسترده‌ای را در میان نوع آب شیرین مشاهد می‌کنیم. این سایز دربرگیرنده حدود ۲ میلی‌متر تا ۱۵ میلی‌متر است. در زمینه رنگ، اکثرا در طیف‌های سفید یا کرم با اُوِرتُن یا رنگ نور انعکاسی صورتی، کرم و اسطوخودوسی هستند. نوع آب شیرین به رنگ سیاه هم داریم که از رنگ‌آمیزی مصنوعی حاصل می‌شود. سنگ‌های آب شیرین در جهان عمدتا در چین تولید و عرضه می‌شود.

مروارید آب شور

مرواریدهای آب شور هم دارای انواع مختلفی هستند و این‌طور که به نظر می‌رسد، از انواع آب شیرین محبوبیت بیشتری دارند. انواع سنگ آب شور عبارتند از:

آکویا

سنگ آکویا معروف‌ترین و فراوان‌ترین نوع آب شور می‌باشد که بیشتر با ویژگی‌هایی مانند قیمت رقابتی، زیبایی، درخشندگی‌شان شناخته می‌شوند.

دریای جنوب

این نوع دارای جایگاه ویژه‌ای در بین سایر انواع سنگ‌ها است و در دو رنگ اصلی مروارید سفید و طلایی پیدا می‌شود. مرواریدهای سفید دریای جنوب آنچنان خاص و متفاوت نمی‌باشند. اما طلایی این نوع دارای ظاهری بسیار منحصربه‌فرد بوده و در زیورآلات مردانه استفاده می‌شود.

تاهیتی

این نوع از جمله مروارید سیاه با رنگ طبیعی است. این سنگ‌ها هم مانند نوع دریای جنوب دارای سایز خیلی درشت هستند، با این حال به‌خاطر رنگ خاص و ویژه‌شان معروف‌اند. این نوع سنگ، با اینکه به مدل سیاه معروف می‌باشد؛ به‌ندرت کاملا مشکی است. این نوع سنگ دارای طیف رنگی خاکستری، زغالی و سبز تیره می‌باشد.

سنگ دریای کورتز

از کمیاب‌ترین نوع سنگ‌های پرورشی، مروارید پرورشی دریای کورتز (خلیج کالیفرنیا) در گایماس مکزیک است. این نوع هم مثل نوع تاهیتی، می‌تواند به‌طور طبیعی سیاه باشد.

پیشنهاد ما به شما  آیا انگشتر نقره کارتیه سیاه می ‌شود؟

راه های شناسایی مروارید اصل

نحوه تشخیص مروارید اصل را در ادامه ذکر می‌کنیم. این امکان را دارید تا این سنگ‌ها را با درخشش منحصر به فرد هریک تشخیص دهید. در نوع طبیعی زمانیکه سنگ‌ها روی دندان‌ها به آرامی مالیده شوند، می توان بافت سطحی که اندکی خشن است را تشخیص داد، این در حالیست که در نوع مصنوعی این سطح خشن وجود ندارد. شکل ظاهری نوع طبیعی و کشت شده دارای شباهت است، اما تراکم نوع پرورشی اصولا بیشتر می‌باشد. برای تشخیص مروارید اصل و پرورشی می‌توان به بررسی ساختار درونی آنها پرداخت. برای انجام این روش متخصصان از آندوسکوپ از طریق سوراخ‌های این سنگ کمک می‌گیرند. نوع طبیعی از لایه‌ای داخلی متحدالمرکز تشکیل شده است.

مروارید

خواص مروارید

در طی تاریخ پزشکی این سنگ‌ها برای کمک به درمان اختلالات سیستم‌های عضلانی دستگاه گوارش و پوست بکار برده می‌شدند. پودرها و معجون‌های حاوی این نوع سنگ پیشتر برای کمک به باروری و همینطور کم کردن درد زایمان استفاده می‌شده است. اکثر جوامع و سنت‌ها نظرات مشابهی را برای این سنگ ارزشمند داشته‌اند. برای نمونه مردم چین برای مدت طولانی به خواص درمانی که این سنگ داشت وابسته بوده‌اند. آن‌ها از این نوع سنگ برای درمان ناراحتی‌های بزرگ و کوچک مثل درمان چشم، خونریزی، تب و سوهاضمه تا مشکلات جدی قلب استفاده کرده‌اند. امروزه در چین همچون سایر کشورهای دنیا پودر این سنگ به عنوان سفید کننده پوست و مواد آرایشی کاربرد دارد.

این سنگ‌ها برای درمان مسائل بهداشتی مرتبط با معده، قلب و طحال بسیار تاثیرگذار هستند و باعث آرامش ذهن و ثبات ذهنی شده و از هیستری جلوگیری می‌کنند. پیشتر بر این باور بودند که خواص مروارید به گونه‌ای است که در تقویت انرژی جنسی، تقویت بینایی و بهبود بیماری‌های متعدد نقش دارد. این سنگ قیمتی به عنوان ماده اصلی “اکسیر جاودانگی” شناخته می‌شود.

قیمت خرید و فروش مروارید

نوع پرورشی این سنگ، از صدف‌های آب شیرین که در حال حاضر خرید و فروش می‌شوند تولید می‌گردد. مروارید مصنوعی نیز به طور وسیعی در جواهرات ارزان قیمت فروخته می‌شود ، اما کیفیت رنگین کمانی این سنگ‌ها عموما بسیار ضعیف بوده و به آسانی از نوع اصلی قابل جداسازی هستند. قیمت یک گرم این سنگ به عوامل متعددی بستگی دارد و بطور کلی قیمت مروارید در مقایسه با سایر سنگ‌ها بالاتر می‌باشد. این سنگ در ایران نیز فروخته شده و ارزش ریالی آن بسیار بالاست. در ادامه از جمله عوامل تاثیرگذار بر قیمت را آورده‌ایم:

اندازه

سنگ‌هایی که سایز بزرگتری داشته باشند در مقایسه با نوع کوچکتر ارزش و قیمت بالاتری هم دارند.

شکل

این سنگ‌ها از ابعاد و اندازه‌های گوناگونی تشکیل می‌شوند. اما آن گروهی که گرد و کروی هستند، از مدل‌های دیگر دارای قیمت بالاتری می‌باشند.

رنگ سنگ

بسته به نوع صدف مروارید و نوع محل پرورششان، رنگ‌های مختلفی دارند. برای مثال از جمله سنگ‌های بسیار گران و ارزشمند که پیشتر هم از آن گفتیم می توان به آکویا که دارای رنگی سفید با هاله رنگ صورتی و یا سنگ تاهینی که رنگی بادمجانی دارد، اشاره کرد.

پیشنهاد ما به شما  دستبند نقره کارتیه و خواصی که برای بدن دارد!

کیفیت سطح

چنانچه سنگ دارای سطحی صاف و بدون برآمدگی باشد، از کیفیت مطلوب‌تری برخوردار است و در نهایت جلای زیباتری هم دارد. به همین خاطر این گونه از مرواریدها دارای قیمت بالاتری هستند.

ویژگی‌های خاص این سنگ در مقایسه با دیگر سنگ‌ها

بر خلاف سایر سنگ‌های ارزشمند که این امکان در آن‌ها وجود دارد تا از زمین استخراج شوند، این نوع سنگ نتیجه یک فرآیند طبیعی درون موجود زنده است. این موضوع انرژی خاصی را تولید می‌کند که در سایر سنگ‌ها وجود ندارد. این سنگ‌ها نتیجه فرایندی هستند که موجودی زنده از خود در مقابل تحریکاتی مثل شن ، ماسه یا انگل تولید می‌کند. از همین رو سنگ قیمتی از جهت تغذیه و پرورش به شمار می‌آید. کاربردهای مروارید در زیورآلات زنانه و مردانه و مد و فشن، بی‌نهایت زیبا و خاص است. این نوع سنگ اکسسوری کلاسیک محسوب می‌شود که به فرد احساس اعتماد به نفس و اطمینان می‌بخشند.

مروارید

این سنگ از جمله ارزشمندترین و گرانبهاترین سنگ‌هاست. عشق با این سنگ قیمتی به زیبایی جلوه خواهد کرد و همینطور با احساسات انسانی رابطه مستقیم دارد. این سنگ حکمران ماه است و بر زندگی صاحبش تاثیر مثبتی دارد. این سنگ می‌تواند یک زندگی شاد و آینده‌ای امن به ارمغان آورد. از زمان‌های دور نقش و تاثیری که این سنگ دارا بود باعث شد تا مورد پرستش سایرین قرار گیرد. این سنگ نماد عشق و علاقه بوده و به کرات در جواهرات و زیور آلات از این سنگ استفاده شده است.

سخن پایانی

خواندیم که این سنگ گوهری متنوع و بسیار تجملاتی است. انواع مروارید دارای قیمت، ارزش، کاربرد و خواص متفاوتی هستند. این روزها که کاربرد مروارید در زمینه‌های مختلف به‌ویژه زیورآلات و فشن مد شده، خوب است اگر قصد خرید داریم، اطلاعات‌مان را درباره انواع آن بالا ببریم. بطور کلی امیدواریم این مطلب برایتان سودمند بوده باشد و توانسته باشیم اطلاعات جامع و کاملی در اختیارتان قرار داده باشیم.

منبع

www.gaia.com

سوالات متداول

مواد سازنده و نحوه تشکیل مروارید چیس؟

بوسیله جانوران نرم تن و بندرت بوسیله حلزون ها بوجود می آید. از ماده اولیه ای به نام”مادر مروارید” یا کربنات کلسیم و یک ماده ترکیبی آلی غیر معدنی است که توسط برخی نرم تنان به عنوان یک لایه پوسته داخلی تولید می شود و به فرم آراگونیت متبلور می شود

مرواریده چه شکلی هستند؟

از آنجا که مروارید ها کاملاً طبیعی هستند، شکل آنها می تواند به طور تصادفی متفاوت باشد: گرد، بیضی، شبیه به قطره یا دکمه، با شیارهای دایره ای شکل یا کاملاً غیر منظم (باروک) است.

جلا در مروارید به چه دلیل است؟

جلا در مروارید به دلیل عبور نور از بین چندین لایه ماده ناکر است که تا حد زیادی با چشم غیرمسلح می توان دربارش نظر داد. کیفیت جلا در مروارید که عموما به عنوان درخشندگی، تابندگی یا براقیت از آن یاد می شود، به ضخامت مروارید، تعداد لایه های ناکر (نسبت عکس) و تا حد زیادی به میزان شفافیت آن بستگی دارد.

امتیاز شما به این مقاله
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *