آموزشی

سنگ الکساندریت

سنگ الکساندریت بنفش

سنگ الکساندریت چیست و چه کاربردی دارد؟ از سنگ‌ها استفاده بسیاری در اکسسوری مردانه و زیورآلات زنانه می‌شود. جدا از بحث زیبایی و کاربردهایی در زیورآلات سنگ‌هایی هستند که دارای خواص درمانی می‌باشند. این دسته از سنگ‌ها به‌واسطه داشتن ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد موردتوجه مردان و زنان قرارگرفته‌اند و از محبوبیت زیادی برخوردار شدند. سنگ الکساندریت در این دسته از سنگ‌ها قرار می‌گیرد که در ادامه مقاله فروشگاه اینترنتی زیورآلات نوا استایل به آن می‌پردازیم.

سنگ الکساندریت چیست؟

سنگ الکساندریت از جمله سنگ‌های نادر کریزوبریل با سختی موس 8.5 می‌باشد که دارای وزن مخصوص 1.755 – 1.74، سیستم کریستالی ارتورومبیک و گاها در نمای ظاهری شش وجهی هگزاگونال است که از شفاف تا اوپک موجود می‌باشد. سنگ‌های شفاف از قیمت بالاتری برخوردارند. بر اساس تصویب کنفدراسیون جهانی جواهرات CIBJO تنها کریزوبریل‌هایی که می‌توانند تغییر رنگ دهند در دسته “الکساندریت” قرار می‌گیرند. پس سنگی که با نور تغییر رنگ میدهد الکساندریت است. الکساندریت زمانی بوجود می‌آید که عناصر بریلیوم و آلومینیوم ترکیب شده و با مقادیر جزئی از عناصر آهن و تیتانیوم و همچنین کرومیوم (اساسی) همراه می‌گردند.

تاریخچه سنگ الکساندریت

تاریخچه سنگ الکساندریت که بسیار موردتوجه واقع شده به زمان امپراطوری روسیه برمی‌گردد. کشف این گوهر همراه با ظهور دوره الکساندر دوم، تزار روسیه (1881-1818) ، بود. از این رو به نام الکساندریت نامگذاری شد. درواقع الکساندریت را یک معدنکار اهل فنلاند کشف کرد. هنگامی که معدنکار فنلاندی برای بار اول در سال 1834 الکساندریت را کشف کرد، در ابتدا فکر می‌کردند که این گوهر زمرد باشد.

زیرا این سنگ در معادن زمرد که در منطقه اورال روسیه و در مجاورت رودخانه توکووایا واقع شده است کشف شده بود. اما پس از آنکه سایه‌های قرمز این گونه مشاهده شد مدت‌ها بعد به عنوان گونه متشکل از کروم با امکان تغییر دادن رنگ شناخته شد. مورخان می‌گویند بخاطر همزمانی کشف این سنگ ارزشمند با رسیدن تزار آینده به سن قانونی و نیز چون این سنگ با دو رنگ قرمز و سبز که ترکیب رنگ اصلی نماد امپراطوری‌های گذشته روسیه بود خود را نشان می‌داد الکساندریت جواهر رسمی تزار امپراطوری روسیه شناخته شد.

پدیده فوق‌العاده تغییر رنگ سنگ الکساندریت

از اصلی‌ترین و مشهورترین خاصیت از خواص سنگ الکساندریت، پدیده عجیبی به نام “اثر الکساندریت” می‌باشد که تغییر رنگ سنگ الکساندریت است. رنگ سنگ در زیر انواع نورپردازی تغییر کرده و یک خاصیت منحصر به فرد نشان می‌دهد، امکان مشاهده این پدیده معمولا در زیر نور مصنوعی و نور خورشید وجود دارد. این گوهر جواهری است که به طرز شگفت‌انگیزی امکان نشان دادن چند رنگ را دارد. رنگ‌هایی که این سنگ نشان می‌دهد رنگ های سبز، زرد، نارنجی و قرمز می‌باشد که تغییرپذیری آن وابسته به زوایای مختلفی قرارگیری آن است. این از خصوصیات نگین انگشترهایی که تغییر رنگ میدهند است.

پیشنهاد ما به شما  عیار نقره 925 چیست؟

عناصر خاصی از رنگ به روشی غیر عادی توسط این سنگ جذب می‌شود. رنگ سبز آن منشا ناخالصی عنصر کروم است. اگر نمی‌دانید کروم عنصر کدام سنگ است باید بگوییم همان عنصر موجود در زمرد درواقع نوع سبز بریل گران بها است که منجر به رنگ سبز آن می‌گردد. توجه داشته باشید خاصیت تغییر رنگ این سنگ از خاصیت چندرنگی منحصر به فرد آن متفاوت است. مناسب‌ترین نوع این سنگ، نوع خالص آن و با قابلیت تغییر رنگ بالاست. تغییر رنگ از رنگ سبز به قرمز این سنگ در نوع خودش منحصربه‌فردترین استفاده نوری از نگین انگشتری که تغییر رنگ می‌دهد است. این خواص سنگ الکساندریت بطور واضحی نشان می‌دهد که منبع نور تا چه اندازه در رنگ جواهرات تاثیر گذار است. معمولا، رنگ سنگ در زیر نور سبز زمردی می‌شود و در زیر نور خورشید رنگ قرمز تمشکی پیدا می‌کند. همین طور دارای رنگ‌های زرد و صورتی نیز می‌باشد، که این پدیده نتیجه جذب شدید نور در طیف رنگی ناحیه آبی و زرد است.

سنگ الکساندریت

گفته می‌شود سنگ‌های استخراج شده از معادن سریلانکا تغییر رنگ خاکی تا قهوه‌ای را همراه دارند. سنگ‌های استخراج شده از ذخایر زیمبابوه از تغییر رنگ محدودی برخوردارند و معمولا دارای مقداری رنگ بنفش یا اندکی تیره‌تر هستند. انواع این گوهر در تانزانیا رنگ‌های روشن‌تری دارند و از تغییر رنگ جالبی برخوردار می‌باشند. الکساندریت موجود در معادن برزیل اشباع‌تر بوده و تغییر رنگ آن از آبی تا بنفش می‌باشد.

روش تشخیص سنگ الکساندریت اصل

امروزه در بازار موارد زیادی از تولید سنگ الکساندریت تقلبی وجود دارد که فروخته هم می‌شود. پی بردن این موضوع که یک سنگ الکساندریت اصل است یا نه بسیار کار پیچیده و دشواری است و نحوه تشخیص سنگ الکساندریت اصل نیازمند یک آزمایشگاه یا کارشناس ماهر می‌باشد تا اینگونه بفهمید که آیا یک سنگ الکساندریت اصل است یا خیر. اما نکاتی درباره تشخیص این سنگ تقلبی وجود دارد که با دانستن آن‌ها می‌توانید خرید مطمئن‌تری داشته باشید.

اولین مورد در رابطه با تشخیص سنگ اصل از تقلبی قیمت نگین الکساندریت است. چنانچه هنگام خرید قیمت این نگین پایین‌تر از حالت استاندارد بود نشانه‌ای قوی از تقلبی بودن الکساندریت است. توجه داشته باشید که در ایران نوع اصلی معمولا کم‌یاب و حتی نایاب است و آنچه به قیمت پایین در بازار ایران به وفور مشاهده می‌شود مصنوعی است.
یکی از روش‌های کاربردی و موثر برای تشخیص سنگ اصل از نوع مصنوعی مراجعه به آزمایشگاه و قرار دادن سنگ زیر یک میکروسکوپ است.

چنانچه با قرار گرفتن این سنگ زیر میکروسکوپ گوهری شفاف و پاک که خطوط دارای انحنا دیدید بدون شک این گوهر تقلبی بوده است. چون این موضوع از خواص سنگ الکساندریت هفت رنگ نمی‌باشد.عواملی از جمله تعداد و میزان تغییر رنگ هم در تشخیص سنگ الکساندریت اصل از تقلبی کمک کننده است. برای تشخیص اصل بودن، اندازه‌گیری ضریب شکست نوری هم بسیار تاثیرگذار بوده و به عنوان روش تشخیص سنگ الکساندریت اصل به کار گرفته می‌شود که البته نیازمند ابزار ویژه ای می‌باشد.

پیشنهاد ما به شما  ساخت جعبه جواهرات

قیمت سنگ الکساندریت

عوامل و فاکتورهای متعددی می توانند بر روی قیمت سنگ الکساندریت و همچنین سنگ‌های قیمتی اثر بگذارند. پس از تشخیص سنگ اصل از تقلبی میتوان بطور نسبی قیمت سنگ هفت رنگ را محاسبه کرد. قیمت این گوهر اصل و ارزشمند، بالا بوده و دارای ارزش بسیاری است. برای مثال یک سنگ 0.9 قیراطی قیمتی تقریبی حدود 350 دلار دارد. قیمت نگین الکساندریت برزیلی که دارای خصوصیت تغییر رنگ کامل است، بسیار بالا می‌باشد و از محبوبیت بالاتری در مقایسه با سایرین برخوردار است.

میزان تغییر رنگ و وضوح این گوهر از عوامل مهم و ضروری در تعیین قیمت سنگ اصل می‌باشد. فاکتورهایی چون وزن و تراش‌کاری صورت گرفته و مکان استخراج هم بر قیمت این گوهر هفت رنگ تاثیرات ویژه‌ای دارد. در واقع نمی‌توان درباره قیمتی که نگین الکساندریت دارد نظر دقیقی داد و علاوه بر مواردی که پیشتر ذکر کردیم عواملی همچون سایز یا مقدار بزرگی و کوچکی ، میزان تقاضا و کمیابی آن بر قیمت نگین الکساندریت اصل می ‌تواند اثرگذار باشد. بر قیمت سنگ اصل میزان وضوح تغییر رنگ هم تاثیرگذار است.

انواع سنگ الکساندریت

از مشخصات سنگ الکساندریت همانند دیگر سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی داشتن انواع بسیار گوناگون می‌باشد که هر کدام از ویژگی‌های خاص برخوردار می‌باشند. انواع الکساندریت وابسته به تغییرات رنگی و نیز ترکیبات شیمیایی که دارند از یکدیگر جدا می‌شوند. باید به این نکته مهم دقت کنید که هر کدام از انواع سنگ الکساندریت هفت رنگ از خواص و فواید ویژه تشکیل شده‌اند. از این جهت چنانچه قصد دارید از خواص و فواید این سنگ باارزش بهرمند گردید بهتر است تحقیق و مطالعه کنید تا در فروشگاه‌های معتبر بهترین انتخاب را داشته باشید. از انواع الکساندریت هفت رنگ می‌شود به الکساندریت سبز، سنگ الکساندریت صورتی، سنگ الکساندریت زرد، سنگ الکساندریت قرمز و همینطور سنگ الکساندریت سفید اشاره کرد.

خواص سنگ الکساندریت

سنگ الکساندریت برای دیزاین

اکثر سنگ های بزرگ این گوهر مثل بزرگترین سنگ الکساندریت جهان در طلا و جواهرات قدیمی یافت می‌شوند، و از آنجایی که موارد جدید بسیار نادر و کمیاب هستند قیمت الکساندریت هفت رنگ افزایش می‌یابد. بیش‌تر طراحی‌های جواهرات که با این سنگ ساخته شده‌اند فوق‌العاده چشم‌نوازند البته عمدتا از سنگ‌های کوچکتری تشکیل شده‌اند. طرح‌های زیورآلاتی از این سنگ که از روسیه می‌آیند معروف به استفاده از بزرگترین سنگ‌ها هستند.

سخت و بادوام بودن از ویژگی‌های این گوهر خاص می‌باشد که دلیلی شده برای ساخت هر گونه جواهرآلات مثل حلقه، گوشواره، اکسسوری زنانه، ست و نیم ست الکساندریت ، زیورآلات مردانه، گردنبند الکساندریت و سنجاق سینه. سنگ‌ها چون بسیار کوچک و گران هستند، عمدتا به عنوان سنگ‌های فرعی کاربرد دارند و به عنوان سنگ‌های اصلی استفاده نمی‌شوند. نکته‌ای که لازم است به آن دقت کنید این است که سنگ‌های جواهر طبق اندازه خریداری می‌شوند نه براساس وزن. سنگ‌هایی که دارای رنگ ویژه‌ای هستند در نسبت اندازه به وزن متفاوت می‌باشند.

پیشنهاد ما به شما  سنگ ماه تولد و خواص و ویژگی آن

خواص سنگ الکساندریت

این گوهر برای بدن فواید بی‌شماری دارد که به همراه داشتن آن منجر می‌شود تا بدن ما هم از خواص سنگ بهره ببرد. به عنوان اصلی‌ترین خواص سنگ الکساندریت برای بدن می‌شود به موارد زیر اشاره کرد:

انگشتر با الکساندریت

 • از اولین خاصیت از خواصی که سنگ الکساندریت دارد میتوان به تقویت دستگاه هاضمه بدن علی‌الخصوص هضم غذا و برطرف کردن یبوست اشاره کرد.
 • تاثیر مفید بر عملکرد طحال، بیضه‌ها و نیز سیستم عصبی
 • برطرف کردن بیماری‌های پوستی و جوش‌های صورت
 • برای التیام برشی از این سنگ را مدتی در آب قرار دهید و پوست‌های حساس را با آن به همراه آب شست و شو دهید
 • تاثیر در درمان سرطان خون
 • تنظیم کردن گلبول‌های قرمز خون
 • قرار دادن این سنگ بر روی چاکراه قلب هر روز ناراحتی قلب را از بین می‌برد
 • جلوگیری از لخته شدن خون
 • کمک کننده به درمان اختلالات لوزالمعده و گره‌های لنفاوی
 • ترمیم بافت‌های عصبی و سلولی
 • تنظیم عملکرد سلول‌های پروتئینی
 • کنترل خشم و نظم
 • اعتقاد اکثر مردم بر داشتن تاثیر و تقویت تمرکز و توانایی یادگیری
 • برطرف کردن غم و افسردگی
 • رفع نفرت و حسادت و پاک کردن دل و روح
 • انسان را دارای روحی لطیف و بخشنده می‌کند
 • سنگ‌های جواهر کریزوبریل باعث آرامش فکری شده و همچنین عاملی هستند برای بالا رفتن اعتماد به نفس و ایجاد تعادل روحی

سخن پایانی

در این مقاله سعی شده اطلاعات جامع و کاربردی از گوهر ارزشمند سنگ الکساندریت به شما داده شود. امیدواریم در انتها با سنگ الکساندریت، تاریخچه آن، خواص و کاربردش، انواع و عوامل موثر بر قیمت سنگ آشنا شده باشید.

سوالات متداول

انواع سنگ الکساندریت چیست؟

از انواع سنگ الکساندریت میتوان سنگ الکساندریت صورتی، سنگ الکساندریت سبز، سنگ الکساندریت قرمز، سنگ الکساندریت سفید و سنگ الکساندریت هفت رنگ  را نام برد.

نحوه تشخیص اصالت سنگ اکساندریت؟

برای شناسایی الکساندریت اصل از بدل ابتدا به قیمت آن توجه کنید زیرا الکساندریت اصل با قیمت پایین به فروش نمیرسد. دومین نشانه سختی ، وزن و ضریب شکست نوری  سنگالکساندریت  است که باید به آن دقت فرمایید.

نحوه نگهداری و شارژ سنگ الکساندریت چیست؟

برای شارژ سنگ الکساندریت باید آن را در نمک خشک به مدت 12 ساعت قرار دهید و این کار را 2 بار در ماه انجام دهید. بهتر از سنگ را به دور ازمواد شیمیایی و ضربه و حرارت نگهداری فرمایید.

خواص سنگ الکساندریت چیست؟

از خواص سنگ الکساندریت میتوان به ترمیم کننده بافت های عصبی و سلولی، درمان کننده اختلالات و ناراحتی قلبی، تقویت کننده سیستم هاضمه، بهبود دهنده عملکرد سیستم عصبی و بهبود دهنده جوش های صورت اشاره نمود

منبع

gemsociety.org

امتیاز شما به این مقاله
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *