آموزشی

حساسیت بدلیجات

حساسیت بدلیجات مانند گردنبند

حساسیت بدلیجات چگونه در پوست انسان بروز میابد؟ پوست، از جمله حساس‌ترین بخش‌های بدن می‌باشد که اگر به درستی از آن مراقبت نشود آسیب می‌بیند. هنگامیکه پوست شما در معرض بعضی از مواد یا شرایط قرار بگیرد واکنش‌هایی را به شکل حساسیت پوستی از خود بروز خواهد داد. به عبارتی شما دچار حساسیت پوستی می‌شوید. از جمله حساسیت پوستی همراه با خارش و قرمزی و یا حساسیت بدون خارش و گا‌هی زخم‌های سطحی است که هریک دارای علت‌های مختلف و روش درمان متفاوت می‌باشد. اگر شما هم پس از خرید دستبند زنانه دچار حساسیت بدلیجات شدید نگران نباشید. ادامه این مقاله از نوا استایل را بخوانید که به موضوع حساسیت به بدلیجات و راههای جلوگیری از حساسیت به بدلیجات می‌پردازیم.

حساسیت پوستی

اگر شما هم پس از حساسیت به بدلیجات دنبال رفع قرمزی بدلیجات، درمان خانگی حساسیت به بدلیجات و اسم پماد حساسیت به بدلیجات بودید بهتر است ابتدا با حساسیت پوستی آشنا شوید. حساسیت یا همان درماتیت تماسی یک نوع واکنش التهابی پوست می‌باشد که در صورت مواجه شدن با مواد حساسیت زا همچون آلرژن و تحریک کننده بوجود می‌آید.

اکثر افراد نسبت به بدلیجات دچار حساسیت بدلیجات نمی‌شوند؛ با این حال دنبال راه‌های برای درمان حساسیت به بدلیجات در طب سنتی هستند. این افراد باید بدانند موادی نظیر اسیدها، قلیاها، حلال‌های شیمیایی و صابون‌های قوی و مواد شوینده، اصولا باعث حساسیت پوستی می‌شوند و تنها حساسیت بدلیجات باعث این تحریکات نمی‌گردد. حساسیت به بدلیجات استیل و درمان حساسیت به گردنبند از جمله دغدغه‌های خانم‌ها است.

حساسیت پوستی و حساسیت بدلیجات

حساسیت بدلیجات بر روی پوست هر فردی منجر به درماتیت می‌شود؛ اما مواد آلرژن فقط در افراد مستعد منجر به ایجاد بروز واکنش می‌شود. از جمله شایع‌ترین این واکنش‌های آلرژیک تماسی، حساسیت پوستی بدلیجات می‌باشد. در اکثر موارد فرد با خرید گردنبند کارتیر دچار حساسیت می‌شود. از این رو توصیه می‌کنیم در کنار پرس و جو درباره قیمت گردنبند نقره مردانه نسبت به حساسیت به بدلیجات و رفع حساسیت بدلیجات تحقیق کنید.

چرا بعضی افراد به بدلیجات حساسیت دارند؟

در واقع این افراد با خرید دستبند نقره مردانه که به لحاظ ژنتیکی به آن حساس هستند به این شکل واکنش نشان می‌دهند که در وهله اول این فلز یا ماده آلرژن را سلول‌های سیستم ایمنی که در اپیدرم پوست یا همان قسمت فوقانی پوست که در تماس با محیط خارج است، قرار گرفتند شناسایی می‌کنند. بعد، از راه جریان لنف به عقده‌های لنفاوی منطقه‌ای می‌رود.

در آن ناحیه سلول‌های T که بخش مهمی از سیستم ایمنی را تشکیل می‌دهند این ماده آلرژن را ردیابی می‌کنند و در حافظه خود نگه می‌دارند. هنگامی که شما با خرید گردنبند نقره آن را می‌پوشید، در مواجه بعدی با فلز یا ماده آلرژن، حافظه ایمنی آن را به یاد خواهد آورد و نسبت به آن واکنش بروز می‌دهد. که حساسیت بدلیجات به صورت خارش، قرمزی، تورم، پوسته ریزی و در موارد شدید تاول می‌باشد.

پیشنهاد ما به شما  سمبل ماه تولد

علائم حساسیت به بدلیجات

راههای جلوگیری از حساسیت به بدلیجات و درمان حساسیت به بدلیجات دارای اهمیت است. شدت بروز حساسیت بدلیجات در افراد گوناگون می‌تواند متفاوت باشد. با این حال می‌توان یک سری علائم را در این رابطه بازشناخت. در این میان خوب است دقت داشته باشید که این علائم مربوط به حساسیت بدلیجات اغلب در نواحی از بدن مشاهده می‌شوند که پوست با این زیورآلات و بدلیجات دارای تماس مستقیم است. بنابراین چنانچه در نواحی از بدن خود که از این وسایل استفاده می‌کنید با نشانه‌های زیر روبه‌رو شدید، به احتمال زیاد به حساسیت بدلیجات گرفتار هستید.

  • گرمای زیاد در ناحیه‌ای که از بدلیجات استفاده شده
  • پوست پوست شدن
  • تکه تکه شدن پوست
  • خارش
  • قرمزی
  • رطوبت
  • تورم
  • ایجاد حالتی مثل سوختگی
  • تاول زدن
  • تیرگی و کلفت شدن پوست

علل حساسیت پوست به بدلیجات

بهتر است پیش از اقدام به پرس‌وجو از قیمت گردنبند کارتیر مردانه و خرید آن در رابطه با علل حساسیت بدلیجات اطلاعاتی بدست آوریم. اغلب تصور عموم آن است که حساسیت بدلیجات ناشی از داشتن حساسیت به مواد سازنده می‌باشد، مثلا حساسیت به فلز یا استیل؛ اما واقعیت چیز دیگریست. مواد تشکیل‌دهنده این بدلیجات ترکیبی از چند نوع ماده گوناگون می‌باشد. این ترکیبات زیان بار باعث ایجاد حساسیت پوستی در افراد می‌گردند. درواقع می‌توان گفت علت اصلی حساسیت بدلیجات بیشتر به آبکاری و روکش و گا‌هی به آلیاژ‌های استفاده شده در آن‌ها مربوط می‌شود. مواد حساسیت زایی که در بدلیجات به طور معمول استفاده می‌شود:

حساسیت بدلیجات مانند انگشتر

مس

در رابطه با حساسیت به بدلیجات چنانچه نسبت به مس حساسیت دارید؛ احتمال دارد به آلیاژ‌های فلزی که شامل مس می‌باشند نیز حساس باشید. نظیر رزگلد که حاوی مخلوطی از طلا و مس برای رسیدن به رنگ زیبای آن می‌باشد.

کبالت

کبالت فلزی با طول عمر دراز و بسیار مراتب سرسخت‌تر از پلاتین است که به خاطر قیمت مناسب و تحمل‌پذیری زیاد در مقابل خط و خش مورد توجه شرکت‌های ساخت زیورآلات و بدلیجات واقع ‌شده است.

نیکل

نیکل، فلز سفید و نقره‌ای رنگ می‌باشد که در طبیعت پیدا می‌شود. این فلز برای ساخت اجزای فلزی بدلیجات نظیر دستبندها، حلقه‌ها و … به شکل گسترده کاربرد دارد.

کادمیوم

کادمیوم فلزی که باعث ایجاد سرطان می‌شود در بدلیجات بکار می‌رود. این فلز برای برای محیط زیست هم سمی است. چنانچه کادمیوم در بدن انسان جمع گردد باعث آسیب دیدن کلیه‌ها می‌شود و در نهایت فرد با پوکی استخوان مواجه خواهد شد. کادمیوم در زیورآلات استفاده می‌شود تا زرق و برق را در فلز بیشتر کند و از جهتی باعث سنگین‌تر شدن جواهرات می‌شود.

سرب

سرب به‌عنوان یک فلز می‌تواند باعث آسیب به سیستم عصبی شود و ضعف در رشد فکری و عملکرد به خصوص در کودکان را ایجاد کند. برای ساخت فلزات سنگین‌تر و ساده‌تر در جواهرات از سرب استفاده می‌شود. در جواهرات، سرب در بخش پلاستیکی بکار می‌رود.

کرومات پتاسیم

تقریبا ۸% مردان و ۲% زنان ایرانی به دی کرومات پتاسیم حساس می‌باشند. کرومات‌ها در صنعت کاربرد بیشتری دارند و اغلب در صنایع رنگ‌سازی، نقاشی، سیمان سازی، صنایع چرم‌سازی و الکترونیک استفاده می‌شوند.

پیشنهاد ما به شما  آبکاری و آبکاری طلا چیست؟

برنج

اغلب برنج که با نقره استریل یا طلا پوشانده شده است، به عنوان فلز پایه‌ای بکار گرفته می‌شود. چنانچه پوستتان بعد از گذاشتن گردنبند یا گوشواره‌ها سبز شود، نشان‌دهنده وجود مقداری برنج در ترکیب فلزی آن زیورآلات است. از آنجاییکه برنج در حقیقت آلیاژ مس و روی می‌باشد، چنانچه به برنج حساسیت دارید به احتمال زیاد به مس هم حساس می‌باشید.

روش‌هایی برای جلوگیری از حساسیت بدلیجات

حساسیت بدلیجات درمان می‌شود. اما لازم است با روش‌هایی از آن جلوگیری کرد. نسبت به حساسیت بدلیجات نگران نباشید. در ادامه به راه‌‌حل‎هايي برای رفع این مشكل اشاره می‌کنیم:

استفاده از مرطوب کننده‌ها

از مرطوب کننده‌ها استفاده کنید. علت اصلی ایجاد آلرژی از طرف انواع وسایل، وجود تماس مستقیم با پوست است. از جمله راحت‌ترین روش‌ها برای جلوگیری از این تماس، بکار بردن کرم مرطوب کننده می‌باشد. محل تماس بدلیجات را قبل از پوشیدن با پوست به کمک کرم مرطوب کننده تمیز کنید. این پوشش چنانچه به صورت کامل و درست صورت پذیرد، از برخورد مواد آلرژی زا با پوست بدن شما جلوگیری می‌کند.

جلوگیری از حساسیت بدلیجات

به کار بردن لاک ناخن

از لاک ناخن استفاده کنید. برای جلوگیری از حساسیت پوستی استفاده از لاک ناخن شامل دو ناحیه می‌شود. زیورآلاتی هستند که در بخش قفل و گیره خود، مواد آلرژی زا دارند. بهترین روش برای اینکه از برخورد این قسمت‌ها به پوست جلوگیری کنید، استفاده از لاک ناخن می‌باشد. با استفاده از آن، قفل و گیره مورد نظر را به شکل کامل پوشش دهید تا با بدن شما تماسی نداشته باشد. حال چنانچه از گردنبندی استفاده می‌کنید که در بدن شما باعث ایجاد آلرژی می‌شود، بهترین کار بکار بردن لاک بی‌رنگ یا براق کننده می‌باشد. با این لاک و پوشش کل فضای زیر این زیورآلات، از برخورد مستقیم آن با پوستتان جلوگیری کنید.

لایه‌های محافظ از جنس استیل

لایه محافظ بر روی بدلیجات قدیمی بکشید. چنانچه بدلیجاتی که مورد علاقه شماست قدیمی می‌باشد و دوست دارید از آن‌ها مجددا استفاده نمایید، توصیه می‌کنیم این بدلیجات را پیش سازندگان آن‌ها ببرید و از آن‌ها درخواست کنید که لایه‌های محافظ دارای جنس استیل روی این بدلیجات بکشند؛ چراکه با گذشت زمان، بدلیجات لایه محافظ خودشان را از دست می‌دهند و باعث ایجاد حساسیت‌زایی می‌شوند.

خرید بدلیجات استیل یا پلاستیکی

از بدلیجات استیل یا پلاستیک استفاده کنید. اگر به بدلیجات علاقه‌مند هستید، توصیه می‌کنیم از بدلیجات ساخته شده از استیل یا پلاستیک استفاده نمایید. بدلیجاتی نظیر گیره گوشواره و سنجاق گردنبند بسیار حساسیت‌زا می‌باشند و لازم است هنگام استفاده مراقب باشید. براساس گفته‌های متخصصین پوست و مو ، چنانچه با پوشیدن بدلیجاتی نظیر گوشواره‌ها، گردنبند و دستبند استیل، نقره یا پلاستیکی خود به حساسیت دچار شدید، به قفل یا بند این وسایل توجه نمایید. چنانچه از نیکل بود باید آن را با استیل یا بند‌ها و قفل‌های نقره یا طلا جایگزین نمایید.

توجه به برند سازنده بدلیجات

در زمان خرید محصولات از برند‌های به نام و معتبر، می‌توانید جواهرات هایبو آلرژیک خریداری کنید. در صورت مشاهده گزینه Hypo-allergenic با خیال آسوده از این محصولات استفاده کنید. هایپو آلرژیک به معنی کم حساسیت زا می‌باشد. این نوع محصولات پایین‌ترین میزان آلرژی را برای مصرف کننده خود دارند. قیمت دستبند کارتیر مردانه نیز تحت تاثیر برنده سازنده آن قرار دارد.

تمیز و خشک کردن پوست

پوستتان را خشک کنید. چنانچه قصد دارید به عنوان قسمتی از زیورآلات از بدلیجات استفاده کنید، پیش از هر کاری حتما ناحیه مورد تماس پوستتان را به صورت کامل تمیز و خشک کنید. نبود رطوبت و آلودگی می‌تواند باعث پایین آمدن تأثیرات آلرژی‌زا گردد.

پیشنهاد ما به شما  هفت روش نگه داری از گردنبند نقره نگین‌دار

درمان حساسیت به بدلیجات

پس از آن که حساسیت بدلیجات تشخیص داده شد و تایید گشت، نوبت به درمان حساسیت به زیور آلات خواهد رسید. برای درمان حساسیت بدلیجات روش‌های گوناگونی وجود دارد که در ادامه رایج‌ترین آن‌ها را معرفی می‌کنیم. درمان دارویی یکی از این راه‌هاست. البته پیش از هر چیز یادتان باشد که از این دست داروها طبق تجویز پزشک استفاده نمایید تا عوارض و ضرری برای شما پیش نیاید. استفاده از داروهای خوراکی نظیر آنتی پرومتازین، هیستامین، سیتریزین، داروهای آنتی بیوتیک و پمادهای موضعی و پماد حساسیت به بدلیجات نظیر پماد بتامتازون، پماد کلوبتازول، پماد منتول، پماد لیدوکائین و …. می‌تواند در درمان این عارضه مفید باشند.

سخن پایانی

استفاده از بدلیجات به عنوان جایگزینی برای جواهرآلات، به خاطر قیمت مناسب، ظاهر مدرن‌تر و جذاب‌تر و همچنین تنوع بالاتر روز به روز در حال افزایش می‌باشد؛ اما با این حال مشکلاتی نظیر حساسیت بدلیجات از جمله مواردی است که افراد را درگیر خودش می‌کند. در این مقاله سعی کردیم به این موضوع بپردازیم و بیشتر با حساسیت‌هایی که با گذاشتن بدلیجات می‌تواند ایجاد شود آشنا شویم. چنانچه به دنبال قیمت دستبند کارتیر بدل هستید حتما به کیفیت و جنس این نوع از زیورآلات دقت نمایید.

سوالات متداول

حساسیت پوستی چیست؟

حساسیت پوستی یا درماتیت تماسی، یک واکنش التهابی پوست است که بدلیل عوامل مختلفی ممکن است ایجاد شود. زمانی که پوست انسان در معرض تماس با مواد حساسیت زا (آلرژن) و تحریک کننده  (Irritant)، قرار می گیرد، واکنش هایی را به شکل های مختلف از خود نشان می دهد که حساسیت پوستی نامیده میشوند.

چه فلزاتی باعث ایجاد حساسیت میشوند؟

دلیل اصلی حساسیت‌های پوستی به زیورآلات و بدلیجات، بیشتر مربوط به آبکاری، روکش و گا‌هی به آلیاژ‌های مختلف به کار رفته در آنها می‌باشد. ممکن است شما به فلز اصلی زیورآلات مانند طلا، نقره و برنج حساسیت نداشته باشید. اما فلزاتی وجود دارند که اگر از آن ها در فرآیند ساخت زیورآلات و بدلیجات، مانند آبکاری، روکش و… استفاده شود، باعث ایجاد حساسیت پوستی می شوند. از این فلزات می توان به موارد زیر اشاره کرد.

درماتیت یا التهاب پوستی چیست؟

«درماتیت تماسی» یک واکنش التهابی پوست است که در اثر مواجهه با مواد حساسیت زا (آلرژن) و تحریک کننده (Irritant) ایجاد می‌شود. بسیاری از مردم نسبت به مواد آلرژن واکنشی نشان نمی‌دهند، ولی در تعداد کمی، مواجهه با این مواد منجر به بروز درماتیت یا التهاب پوست می‌شود.

چرا پوست‌تان سبز می‌شود؟

ساده‌ترین نوع واكنش بدن به لوازم تزئینی و جواهرآلات، سبز تیره یا سیاه‌شدن پوست ناحیه در تماس با این لوازم است اما خیال‌تان راحت باشد، این تغییر رنگ ناشی از حساسیت و حساس‌شدن پوست شما نیست.

چرا به بدلیجات حساسیت دارم ؟

حساسیت یکی از واکنش های بدن است، در واقع واکنش بدن، به چیزهایی که در اصل برای بدن ما بی خطرند اما سیستم ایمنی بدن آن ها را یک تهدید یا خطری برای سلامتی می بیند و نسبت به آن واکنش های دفاعی نشان می دهد که نتیجه اش میشود همان علائم حساسیت

منبع

firemountaingems.com

5/5 - (1 امتیاز)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *