آموزشی

الماس

lazy

جلال و شکوه زیورآلات زنانه مرهون سنگ‌های قیمتی است. در بین انواع سنگ‌های قیمتی، الماس سنگی سخت با درخششی خیره کننده است که بیشتر به صورت تک نگین در حلقه‌های ازدواج لوکس و گران قیمت استفاده می‌شود.

برای خرید زیورآلات مختلف می‌توانید به فروشگاه اکسسوری نوا استایل مراجعه کنید. محصولات متنوع، کیفیت بالا و ارسال فوری در سطح شهر تهران خدماتی است که این فروشگاه برای مشتریانش ارائه می‌دهد. اگر دوست دارید در مورد الماس بیشتر بدانید با ادامه مقاله با ما همراه باشید.

الماس از چه چیزی تشکیل شده است؟

سنگ قیمتی

الماس چیست؟ شاید همیشه برلیان، یاقوت و سایر سنگ‌های قیمتی را روی نگین برخی از انگشترها یا در آویز گردنبند و در ساختار دستبندها دیده باشیم. اما، این سوال برای ما پیش آمده باشد که در بین این سنگ‌ها الماس از چه چیزی تشکیل شده است؟ این سنگ قیمتی، سنگی با سختی بسیار بالا است که از قلب زمین یعنی صدها مایل زیر زمین استخراج می‌شود و تنها یک عنصر یعنی، کربن خالص، ساختار آن را تشکیل می‌دهد.

سنگ الماس سخت‌ترین سنگ موجود روی کره زمین است. تنها ماده‌ای که می‌تواند خراشی روی سطح آن ایجاد کند یا آن را برش دهد، الماس دیگری است. این سنگ سخت و محکم، تحت فشار و حرارت بسیار زیاد زیر پوسته زمین تشکیل می‌شود و توسط فوران‌های آتشفشانی به سطح زمین می‌آید.

الماس‌های طبیعی در سرتاسر جهان یافت می‌شود و از آن در ساخت انگشتر دخترانه و زنانه و سایرانواع زیورآلات استفاده می‌شود. برای سال‌های متمادی، قبل از قرن 18 میلادی، هندوستان بیشترین میزان الماس‌های موجود در جهان را برداشت می‌کرد. اما اکنون، بیشترین میزان برداشت از معادن سنگ الماس در مناطقی از جهان چون آفریقای جنوبی، روسیه و کانادا اتفاق می‌افتد.

بزرگترین الماس دنیا، کولینان (Cullinan) بود که وزنی حدود 3106 قیراط یا معادل 1.33 پوند داشت. این الماس در سال 1905 در آفریقای جنوبی کشف شد. مالک معدن آن را به پادشاه ادوارد هدیه کرد. سپس، آن را به نه قطعه بزرگ و 100 ها قطعه کوچکتر برش دادند. سه مورد از بزرگترین قطعات آن، در برج لندن به عنوان بخشی از جواهرات تاج پادشاه یا ملکه به نمایش گذاشته شده است.

ویژگی‌های مهم در جواهر الماس که هنگام خرید باید از آن مطلع باشیم

کاربرد الماس

الماس خام طول عمری به اندازه طول عمر زمین دارد و از آنجایی‌که، میلیاردها سال طول می‌کشد تا یک قطعه از این سنگ قیمتی تشکیل شود، در دسته سنگ‌های کمیاب قرار می‌گیرد. نحوه شکل‌گیری الماس در عمق زمین اتفاق می‌افتد و تعداد معدودی از آن‌ها به پوسته زمین جایی که در آن معدن الماسی را احداث می‌کنند رسوخ می‌کند.

پیشنهاد ما به شما  هدیه روز پدر، چه هدیه‌ای مناسب روز پدر است؟

درباره الماس می‌توان گفت که به این دلیل سنگی مشهور و محبوب است که سختی فوق‌العاده، درخشندگی بی‌بدیل و ارزش احساسی بسیار زیادی دارد. هیچ دو الماسی شبیه به هم نیست و هر کدام ویژگی های ذاتی منحصربه‌فردی از نظر نحوه  تشکیل و رنگ دارند.

از مشخصات الماس می‌توان به چهار ویژگی کلی اشاره کرد که با کمک آن می‌توانند نوع مرغوب یا اصل را تشخیص دهند.

میزان شفافیت

ازآنجایی‌که، الماس‌ها در عمق زمین تحت فشار و گرما تشکیل می‌شوند، ممکن است شامل لک‌هایی باشند. اگر لک‌ها یا ناخالصی‌های کوچک در داخل ساختار آن رویت شود، به آن ناخالصی گفته می‌شود. اگر هم این ناخالصی‌ها روی سطح قرار داشته باشند به آن لک گفته می‌شود. در این میان، شفافیت محکی است که درجه خلوص یا میزان ناخالصی الماس‌ها را تعیین می‌کند.

رنگ

الماس‌ها طیف رنگی متفاوتی دارند. اما، پر طرفدارترین دسته رنگی در جهان دسته D-F است. می‌توان گفت که هر چه الماسی بی‌رنگ‌تر باشد، قیمت و ارزش بیشتری دارد. انتخاب رنگ الماس یک موضوع کاملا شخصی است. اما، این را بدانید که الماس سفید یا نوع بی‌رنگ آن قیمت بیشتری دارد. اگر تمایل دارید این نوع رنگ را انتخاب کنید، باید بودجه بیشتری صرف کنید.

در طیف رنگی الماس‌ها، الماس سیاه قیمت بسیار پایین‌تری دارد و مقرون‌به‌صرفه‌تر از رنگ‌های دیگر  است. رنگ سیاه این سنگ قیمتی کاملا مات و بسیار زیبا است. دلیل قیمت پایین آن این است که طرفدار کمی دارد. در حالی‌که، تفاوت آن با نوع بی‌رنگ تنها در ساختار بلور آن است که این تفاوت رنگ را ایجاد کرده است.

برش

الماس

برش مهم‌ترین مشخصه الماس‌ها است. برش الماس تعیین می‌کند که نور تا چه حد از آن عبور می‌کند و منعکس شده و به چشمان ما می‌رسد. یک برش بی‌نقص، بیشترین میزان نور را باید بتواد منعکس کند.

در این میان، می‌توان گفت که نه برش‌های عمیق مناسب هستند. نه برش‌های سطحی! بهترین حالت برش طبق نظر ریاضی دان بلژیکی، مارسل تولکوفسکی، برشی است که قطر 6.5 میلی متری را برای یک قیراط الماسی را به وجود بیاورد.

وزن قیراط

هر قیراط معادل 1.5 گرم  است. وزن فاکتور بسیار مهمی در تعیین قیمت الماس است. در رابطه با بهای این سنگ قیمتی، این نکته را باید بدانید که هر قیراط به 100 نقطه مساوی تقسیم می‌شود. یعنی اگر الماسی با وزن 0.99 قیراط بخرید، ارزش آن کاهش خواهد یافت. به همین دلیل، باید توجه کنید که اندازه و وزن الماس‌ها از ویژگی های الماس است و این دو با هم فرق دارند.

قطر 6.5 میلی‌متر اندازه ایده‌آلی برای وزن یک قیراط الماس در نظر گرفته می‌شود. یعنی اگر الماسی یک قیراطی داشته باشید که قطر آن کمتر از 6.5 میلی متر باشد، ارزش آن کمتر خواهد بود.

خواص الماس چیست؟

 

  • از الماس در ترکیبات محصولات پوستی استفاده می‌کنند. چرا که الماس خاصیت لایه‌برداری دارد و سلول‌های مرده را از بین می‌برد.
  • از پودر الماس در تهیه موادی برای ماساژ صورت استفاده می‌شود تا بتواند گردش خون را افزایش داده و مانع از ایجاد چروک و پیر پوستی شود.
  • الماس برای درمان آکنه و جوش‌های سر سیاه استفاده می‌شود. کرم‌های حاوی پودر الماس، پوست شما را مرطوب نگه می‌دارند و از خشک شدن و پیر شدن پوستتان جلوگیری می‌کنند.
پیشنهاد ما به شما  انواع گردنبند مردانه

 

انواع الماس‌های مختلف

قبل از هر چیزی باید بدانیم که تمامی الماس‌ها به یک شکل نیستند. یا بهتر بگوییم که شبیه به هم نیستند. در عین حال، هر قطعه الماس منحصربه‌فرد است و در انواع اندازه‌، شکل و رنگ‌ با ویژگی‌های ذاتی مختلفی یافت می‌شوند. انواع الماس را بر اساس سطح ناخالصی شیمیایی که دارد، به دو دسته اصلی نوع اول و نوع دوم مختلف تقسیم‌بندی می‌کنند. نوع اول خود به پنج زیر مجموعه و نوع دوم به دو زیرمجموعه طبقه‌بندی می‌شود.

در نوع یک، اعضای زیرمجموعه، هر کدام بر اساس میزان درصدی که در دنیا یافت می‌شود و میزان ناخالصی آن‌ها یعنی وجود نیتروژن دسته‌بندی می‌شود. نوع دوم فاقد مقدار قابل توجهی از نیتروژن است و بخش‌هایی از مادون قرمز را جذب کرده و زیر 225 نانومتر اشعه ماورابنفش را عبور می‌دهند.

 کاربرد الماس

زمانی که نام الماس را می‌شنویم، شاید ناخودآگاه تنها تصویر زیورآلات مردانه و زنانه و انواع اکسسوری‌های دیگر در ذهن ما تداعی شود. درحالی‎که، علاوه بر زیبایی، کاربردهای دیگری نیز دارد. کاربرد الماس در صنعت یکی از بارزترین ویژگی‌هایی است که می‌توان به آن اشاره کرد.

کاربرد الماس در انواع صنایع

کاربرد الماسی‌ها در صنعت

خواص منحصربه‌فرد الماس و سخت بودن آن باعث شده است، کاربردهای الماس در صنایع مختلف روزبه‌روز گسترش پیدا کند. 80% از  الماسی که برداشت می‌شود، کیفیت بالایی ندارد و نمی‌توان آن را به سنگ قیمتی تبدیل کرد تا در ساخت جواهرات استفاده شود. به همین دلیل، برای مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد الماس بیشتر در صنایعی که به دریل کردن، برش زدن و جلا دادن سر و کار دارد مشخص می‌شود. به همین دلیل، در صنعت معدن و صنایع نظامی کاربرد بسیاری دارد. مقدار بسیار کوچکی از این سنگ قیمتی بر سرمته دریل و تیغه اره و چرخ سنگ زنی تعبیه می‌شود تا بتواند مواد سخت را برش دهد.

پودر الماس را خمیر می‌کنند و از آن برای پولیش یا جلا استفاده می‌کنند. از خود الماس‌ها برای برش و جلای زیورآلات استفاده می‌کنند.

از دیگر کاربرد های الماس پوشش دهانه لیزر، محفظه‌های خلا و دستگاه اشعه ایکس استفاده می‌شود. چرا که، غشای الماس در برابر حرارت و سایش مقاوم و شفاف است.

کاربرد الماس در پزشکی

کاربرد سنگ الماس در پزشکی از  نفوذ و گسترش علم بشر در نانو مواد شروع شد. الماس توانایی بهبود بیماری‌ها را در سطح نانو مواد دارد. یعنی، دانشمندان بر این باور هستند که می‌توانند از ذرات آن به عنوان نشانگری برای بررسی سلول‌ها و بهبود بیماران سرطانی استفاده کنند.

دانشمندان هم‌چنین، در حال تحقیق روی این موضوع هستند که بتوانند از ذرات الماس‌ها در بهبود بیماران نابینا و ایمپلنت چشم استفاده کنند.  علاوه بر آن، بسیاری از مته‌ها و ابزارهای دندان پزشکی از الماس تهیه می‌شود.

پیشنهاد ما به شما  سنگ ماه تولد و خواص و ویژگی آن

صنعت صوت

الماس‌های صنعتی که نمی‌توان از آن‌ها در ساخت زیورآلات استفاده کرد، می‌توانند کیفیت صدا را در اسپیکرها افزایش دهند. چون این سنگ ماده سختی است و الماس‌های نازک می‌توانند بدون اینکه کیفیت صدا را کاهش دهند مرتعش شوند. از الماس‌ها در ساخت سوزن دستگاه ضبط و تجهیزات DJها استفاده می‌شود.

محصولات زیبایی

برخی از شرکت‌هایی که محصولات زیبایی تولید می‌کنند، محصولاتی چون اسپری، لایه بردار و ضد چروک را بر پایه الماس می‌سازند.

این سنگ قیمتی مقاومت بالایی در برابر گرما دارد و گرما را به خوبی هدایت می‌کند و در عین حال بدون اینکه عملکرد آن کم شود، می‌تواند سرد و گرم شود. از این ویژگی در ساخت لیزر استفاده می‌کنند. در سال‌های پیش رو انتظار می‌رود که از لیرز در ساخت ابزارهای جراحی، لیزرهای فوق حرفه‌ای، محاسبه‌گرهای فوق حرفه‌ای استفاده کنند.

تفاوت بین برلیان و الماس در چیست؟

برای درک تفاوت برلیان و الماس، ابتدا باید بدانیم که برلیان چیست. سنگ قیمتی به اسم برلیان وجود ندارد. در واقع، برلیان، به نوع تراشی که روی الماس‌ها ایجاد می‌شود گفته می‌شود. این تراش معروف‌ترین نوع تراشی است که ایجاد می‌شود.

الماس، به‌صورت طبیعی ناهموار و مات است. درحالی‌که، برلیان برشی به فرم گرد 58 وجهی دارد. به همین دلیل، برای ساخت حلقه نامزدی استفاده می‌شود. از الماس انگشتر های زیبایی روانه بازار شده است.

جمع‌بندی

الماس‌ یکی از انواع سنگ‌های قیمتی است که بسیار سخت است و همین ویژگی باعث شده است در صنایع مختلف و در ساخت انواع زیورآلات از آن استفاده کنند. این سنگ قیمتی زیبا در بسیاری از نقاط جهان یافت می‌شود. الماس در ایران علی‌رغم اینکه از نظر زمین شناسی و محیط، پتانسیل داشتن الماس را دارد، هنوز یافت نشده است. در سطح جهان، امریکا بزرگترین بازار الماس دنیا را دارد.

منبع:

www.miningforschools.co.za

سوالات متداول

الماس چیست؟

واژه ی الماس که برگرفته از عبارتی یونانی تحت عنوان Adamas با معنای سخت و استوار می باشد، به دلیل ماهیت بسیار مقاوم و شکست ناپذیر این سنگ، روی آن گذاشته شده است. البته عده ای هم الماس را با واژه ی Diamond  می شناسند.

معادن الماس در کجاها واقع شده اند؟

بزرگترین معادن استخراج الماس در قاره ی آفریقا قرار دارند. حتی می توان گفت چیزی در حدود نیمی از الماس های جهان از معادن موجود در آفریقای جنوبی و مرکزی کشف شده اند. البته در سه قاره ی دیگر استرالیا، آسیا و امریکا نیز معادن محدودی یافت می شود. از جمله در امریکای شمالی و کشور کانادا و برزیل و همچنین کشورهای آسیاییِ هند و روسیه معادن کشف الماس وجود دارد.

معیارهای کیفیت الماس چیست؟

میزان مرغوبیت  و درجه ی کیفی انواع الماس، به وسیله ی 4 فاکتور اصلی و به عبارتی 4C که نماد حرف نخست این چهار فاکتور به زبان انگلیسی است، سنجیده می شود که عبارتند از Cut (تراش، برش) و  Carat (قیراط: وزن) و Colour (رنگ) و  Clarity (شفافیت)

امتیاز شما به این مقاله
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *